Straka modrá (Cyanopica cayana)

Straka modrá

Cyanopica cayana

Adam Bura
8728 zobrazení
Straka modrá

Straka modrá je 30-35 cm dlouhý druh z čeledi krkavcovitých, který se celkovým "vzhledem" podobá strace obecné (Pica pica), ale je štíhlejší, má pro proporčně menší nohy a zobák.

Straka modrá má leskle černý vrch hlavy a bílé hrdlo. Svrchní část těla je světle šedo-hnědá, letky a dlouhý ocas (16-20 cm) jsou azurově modré.

Obývá různé typy jehličnatých (především borových) a listnatých lesů, u východních populací včetně parků a zahrad.

Oblast jejího výskytu je rozsáhlá a zahrnuje východní Asii - většinu Číny, Koreu, Japonsko a severně až do Mongolska. V nedávné době byla uváděna ještě populace na Pyrenejském poloostrově v západní Evropě. Podle moderních genetických analýz se však jedná o dva samostatné druhy. Populace z Evropy teda dostala název straka iberská (Cyanopica cooki), tento případ však svědčí o ohromném rozšíření, které v minulosti tato straka musela mít.

Straka modrá často žije v rodinných skupinách, ve kterých si i hledá potravu. Tyto skupiny se často shlukují a tvoří tak hejno až o 30ti ptácích.

Jejich potrava obsahuje žaludy, semena borovic, velké množství hmyzu a jeho larev, měkké plody a bobule a v parcích a městech také lidské odpadky.

Hnízdí často ve volných, otevřených koloniích, kde připadá na jeden strom jedno hnízdo. Samice snáší obvykle 6-8 vajec, která jsou inkubována 15 dní.

V našich chovech je úspěšně odchovávána, velice úspěšná v jejím chovu je například Zoo Ostrava.