Arasari černohrdlý - černohřbetý (Pteroglossus aracari)

Arasari černohrdlý - černohřbetý

Pteroglossus aracari

Adam Bura
6816 zobrazení
Arasari černohrdlý - černohřbetý

Jedná se o druh arasarie vyskytující se v jihoamerických státech, konkrétně jsou jeho domovinou: Brazílie, Francouzská Guayna, Guyana, Surinam a také Venezuela.

V místech svého výskytu obývá arasari černohrdlý vlhké tropické a subtropické lesy v nížinách, ale také sekundární porosty v místech se silnou těžbou dřeva. Najdeme jej však i v těsné blízkosti lidských obydlí na polích, plantážích a dalších typech kulturní krajiny. Vystupuje maximálně do výšky 400 metrů nad mořem. 

Arasari černohřbetý vytváří čtyři poddruhy, a to - Pteroglossus aracari roraimae, Pteroglossus aracari atricollis, Pteroglossus aracari aracari a zřejmě taky Pteroglossus aracari vergens.

V současné době se jedná o jednoho z "nejčastěji" chovaných arasariů v České republice. Kromě několika soukromých chovatelů jej najdeme i v některých zoologických zahradách, například se jeho chovem může pochlubit Zoo Olomouc a Zoo Plzeň. V té plzeňské pak chovají poddruh Pteroglossus aracari atricollis. Zřejmě první odchov v naší republice se podařil teprve v roce 2004 v soukromém chovu Petra Dohnala z Topolné. Jednalo se o odchov poddruhu Pteroglossus aracari roraimae. Kdo by se chtěl dozvědět o tomto chovatelském úspěchu něco víc, tak velice zdařilý článek najdeme v květnovém čísle časopisu Nová Exota z roku 2004.