Bulbul zahradní (Pycnonotus barbatus)

Bulbul zahradní

Pycnonotus barbatus

Adam Bura
9443 zobrazení
Bulbul zahradní

Bulbul zahradní náleží do čeledi bulbulovitých (Pycnonotidae), a do rodu Pycnonotus. Do tohoto rodu patří například také mnohem více známý a více chovaný bulbul rudouchý (Pycnonotus jocosus). Bulbul zahradní pochází z afrického kontinentu, kde vytváří řadu poddruhů (až 10). Někteří autorové však poddruhy P.b.dodsoni a P.b.tricolor rozlišují jako samostatné druhy.

Popis druhu může být následující: zobák je docela krátký a rovný. Zobák, nohy a běháky jsou černé, Oko je tmavě hnědé, s tmavou duhovkou, která však není snadno viditelná. Základní zbarvení svrchní části těla je šedo-hndědé, spodní části pak bělavě-hnědé. Hlava je výrazně tmavší, a na jejím vrchu je malá chocholka. Týl postupně přechází v hnědou barvu, a "brada" je také černavá. Peří okolo kloaky je bílé nebo žluté, což záleží na poddruhu. Délka těla je přibližně 18 cm. Zbarvení obou pohlaví je stejné.

Běžně hnízdí bulbul zahradní především ve východních částech Jižní Afriky. Zde vyhledává lesnatou krajinu, pobřežní křoviny, okraje lesů, říční křoviny, horské kosodřeviny a samozřejmě také přechodná prostředí mezi těmito biotopy. Obývá také lidské zahrady a parky.

V přírodě hnízdí především od září do prosince. Hnízdo je poměrně tuhé, silnostěnné, miskovité. Je umístěno uvnitř listoví stromů či keřů. Snůšku obvykle tvoří 2 nebo 3 vejce. Podobně jako jiní bulbulové je i tento druh parazitován kukačkou černobílou (Clamator jacobinus).

Obyčejně se pohybuje v páru nebo v malých skupinách. V přírodě je to poměrně nápadný pták, obvykle sedící na vrcholcích vegetace. Jako ostatní bulbulové jsou i bulbulové zahradní velice aktivní a hluční ptáci. Let je energický, podobný letu datlů. Potravu tvoří především plody, nektar a hmyz.