Mandelík východní (Eurystomus orientalis)

Mandelík východní

Eurystomus orientalis

Adam Bura
6923 zobrazení
Mandelík východní

Jedná se o 30 cm dlouhý druh mandelíka vyskytující se ve východní Asii, také od severní Austrálie až po japonské souostroví. Dospělý jedinec je tmavě hnědý se zelenohnědou svrchní částí, a tmavě modro-purpurovou až tyrkysovou částí spodní.Hruď je tmavě hnědavá, Na hrdle pak najdeme světle modré "proužky". Mohutný zobák je červený. Na křídlech jsou typické stříbřitě-tyrkysové skvrny. Mladý pták je na svrchní části více hnědý, Hlava je zpočátku celá hnědá. Na hrdle je tyrkysové barvy jen málo, nebo chybí úplně. Zobák je tmavý, s dospíváním červená.

Mandelík východní vytváří 10 poddruhů. Například E.o.abundus vyskytující se v Indočíně a na malajském poloostrově, nebo E.o.deignani z severozápadního a severovýchodního Thajska.

Hlas je popisován jako "chraplavé, skřehotavé! krek, krek.. a opakující se kak, kiak....

Jedná se o typického hmyzožravce, který především preferuje brouky. Často také loví potravu za letu.

V přírodě obývá mandelík východní otevřený, stálezelený les, mýtiny,plantáže, mangrovy a ostrovní lesy až do nadmořské výšky 1500 m.n.m. (nejčastěji 1220 m.n.m.).

Nejčastěji je viděn osamoceně, a je snadno k rozpoznání díky své typicky vzpřímené siluetě. Stejně jako ostatní mandelící má v oblibě pozorovat okolí ze své pozorovatelny, což je nejčastěji holá větev, nebo kmen mrtvého stromu.Z těchto posedů pak bleskovým pohybem vzlétne, uloví hmyz, a hned se vrátí zpět. Celý tento lov trvá jen několik vteřin.

Přímo ohrožen mandelík východní zatím není.