Turako (banánovec) fialový (Musophaga violacea)

Turako (banánovec) fialový

Musophaga violacea

Adam Bura
3295 zobrazení
Turako (banánovec) fialový

Popis

Banánovec fialový, nebo též turako fialový, patří spolu s dalšími 24 druhy do samostatného řádu nazvaného Turakové (Tauraciformes). V dřívějších dobách však byli řazeni mezi kukačky (Cuculiformes). Do tohoto řádu je řadí i někteří současní ornitologové. Věc, kterou mají s kukačkami společnou, je přítomnost specifické bílkoviny ve vejci. Tyto bílkoviny mají v celé ptačí "říši" pouze tyto dvě skupiny. Podle současných výzkumů DNA tedy tvoří samostatný řad, zřejmě příbuzný sovám a lelkům.Tím však veškerá podobnost končí. Další ojedinělou věcí jsou dvě barviva, červený turacin a zelený turakoverdin, která mají právě pouze turakové. Ta jsou na bázi mědi a jsou ve vodě rozpustná. Někteří chovatelé uvádí, že po koupání ptáků se voda zabarví. Já jsem však nic podobného ve svém chovu nepozoroval. V literatuře pak najdete, že z čeveného peří jednoho jedince je možné "vytěžit" až 8 mg mědi. Všechny druhy obývají Afriku, jižně od Sahary. Podle biotopů je pak můžeme rozdělit na dvě skupiny. První jsou spáráci (Criniferinae), to jsou nenápadně zbarvení ptáci savan a řídkých lesů. Druhou skupinou jsou pak turakové podčeledí Musophaginae a Corythaeolinae, to jsou pestře zbarvení obyvatelé hustých lesů. Do této skupiny patří i banánovec fialový. Jedná se tedy o typické stromové ptáky. Létají poněkud neobratně, ale na větvích se pohybují jako skuteční akrobaté Hnízdí buď v ledabylém hnízdě vlastní výrobo v korunách stromů, nebo v opuštěných hnízdech jiných ptáků. V lesích se pak pohybuje buďto v párech, nebo malých skupinách. Kromě lesů obývá také parky a zahrady. Zbarvením je to, jak jsem již uvedl, druh velice pestrý. Základní barvou je leskle modro-fialová. Při různých úhlech dopadu světla však najdeme i barvu zelenou, černou či hnědou. Zobák je žluto-oranžový, a má velice zajímavý tvar. Rohovina horní čelisti je protažena až na čelo, a tvoří tak jakousi přilbu. Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu není vyvinut. Mláďata jsou zprvu zbarvena černě. Zobák se plně zbarvuje a protahuje v druhém roce života. Hlasovými projevy jsou pak velice zvláštní drsné a bublavé zvuky.

Chov

Pro chov jsou nejvhodnější prostorné voliéry kombinové, vnitřní, nebo dle možností chovatele i tropický skleník. Čím prostornější, tím lépe. Osobně je chovám v kombinované voliéře o rozměrech vnitřní - 2x1,5x2 m, a venkovní - 4,5x3x2,2 m. Prostory voliéry by měly být hustě zarostlé, aby se ptáci cítili bezpečně. Do vnitřních prostor je pak ideální nainstalovat větší množství umělých rostlin. Ty se také skvěle omývají od kašovitého trusu banánovců. Prostory musí být samozřejmě temperované, ptákům v zimě vyhovuje teplota okolo 15C. Názory na snášenlivost se dosti různí. U některých chovatelů jsou bez problémů chováni ve společnosti drobných ptáků. Například v mém chovu jsou ale banánovci velice agresivní. Troufnou si i na ptáka velikosti satyra temminckova. Nejvíce agresivní jsou v době hnízdění. Rodiče v této době srdnatě brání své hnízdo, a útočí i na chovatele.

Samotné hnízdění probíhá během celého roku. Pokud ptáci mají vhodné podmínky, dokáží prakticky odchovávat jedno hnízdo za druhým. Jako hnízdní podložka se nejlépe osvědčily proutěné košíky, nebo bedýnky z okorů. Ty vysteleme senem, suchým listím, atd.. Pozor však musíme dát, aby hnízdo nebylo příliš hluboké. Mládě pak nemůže opustit hnízdo, což by mohlo skončit tragicky - zabitím mláděte rodičem (můj chov). Samice snáší obvykle 2 vejce, na kterých se v sezení střídá se samcem. Inkubace trvá 25- 26 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo poměrně brzy, ještě letu neschopná, ve stáří 12.-17.dne. Do osmi týdnů se pak do hnízda ještě pravidelně vracejí.

Krmení

Základem krmné dávky je co nejpestřejší směs ovoce a zeleniny. Z ovoce podávám opravdu skoro vše, co je dostupné. Jednou z vyjímek je například avokádo, které je pro ptáky toxické. Nejvíce si oblíbili hrozny vinné révy a třešně. Po těch se mohou doslova utlouct. Ze zeleniny podávám rajčata, papriku, lilek, salátové okurky, dýni. Občas také vařené batáty, brambory a mrkev. K dispozici neustále mají sypkou směs a granule pro měkkožravé. Občas můžeme také zkusit podat zelené krmení, nebo hmyz. U mě však hmyz nepřijímali ani v době krmení mláďat.