Vrána rybí (Corvus ossifragus)

Vrána rybí

Corvus ossifragus

Adam Bura
7823 zobrazení
Vrána rybí

Vrána rybí je zástupce čeledi krkavcovitých s typicky "vraním" vzhledem. Je vázana na mokřadní biotopy.

Popis

Vrána rybí je vzhledově podobná vráně americké (Corvus brachyrhynchos), ale je menší (36-41 cm dlouhá), a má "jemnější" opeření. Rozdíl je často viditelný pouze pokud máme jedince obou druhů vedle sebe, a když slyšíme volání. Pokud tedy vidíme tyto vrány v přírodě, s jistotou je určit nemůžeme. Zobák vrány rybí je také mírně tenčí než u vrány americké, ale opět bez možnosti porovnání příliš nepoznáme.

Rozlíšení od vrány americké dle vzhledu je tedy extrémně obtížné, a často chybné. Nicméně rozměrové rozdíly tady jsou. Vrány rybí mívají štíhlejší zobák a běháky. Táké mívá méně špičatý konec horní čelisti. Také si při chůzi můžeme všimnout, že má poněkud kratší běháky. Zřetelnější rozdíl je při volání. Vrány rybí se při něm "uklánějí" a čepýří peří na hrdle.

Hlas je mnohem více charakteristicky pro tento druh, i pro další severoamerické druhy rodu Corvus. Je popisován jako nosové a chraplavé "ark-ark-ark" a žebravé "waw-waw".

Taxonomie

Podle posledních genetických testů je vrána rybí příbuzná vráně sinalojské (Corvus sinaloae) a vráně mexické (Corvus imparatus). Není tedy tak příbuzná vráně americké, jak by se mohlo podle vzhledu zdát.

Rozšíření a prostředí

Obývá přímořské oblasti jihovýchodních spojených států. Od státu "Rhode Island" jižně po severní Mexický záliv, a rozšíření většinou kopíruje říční systémy ve vnitrozemí. Často využívá pobřežní močály a pláže, také řeky, vnitrozemská jezera, říční břehy a okolí těchto biotopů.

Potrava

Potrava je sbírána především na zemi, také v mělkých vodách, kde k jejímu sbírání používá i běháky. Požírá především malé korýše, jako kraby a krevety, jiné bezobratlé, ryby (pokud to situace umožní), vejce, ptáčata, malé plazy, plody mnoha druhů stromů, semena, a pokud jsou dostupné, tak lidské odpadky.

Hnízdění

Hnízdo je často stavěno vysoko na stromech. Často hnízdí v malých, volných koloniích. Snáší obvykle 4-5 vajec.